Hemoroīdi
Hemoroīdi ir mezglveidīgs vēnas pietūkums anālajā kanālā un atverē. Taisnās zarnas izejas daļā atrodas labi apasiņoti audu spilventiņi, kam ir noteiktas funkcijas. Ja kaut kādu iemeslu dēļ taisnajā zarnā paplašinās asinsvadi, veidojas izspīlējums jeb izvelvējums, ko sauc par hemoroīdu. Hemoroīdus iedala iekšējos un ārējos hemoroīdu mezglos. Iekšējie hemoroīdu mezgli atrodas taisnās zarnas iekšpusē, un tie nav redzami ķermeņa ārpusē. Tie var uz laiku vai pastāvīgi intraabdominālā spiediena palielināšanās ietekmē izslīdēt no anālās atveres. Iekšējos hemoroīdu mezglus klāj taisnās zarnas gļotāda, kurā nav sāpju receptoru. Ārējie mezgli atrodas anālās atveres ārpusē un tie ir redzami no ārpuses. Ārējos hemoroidālos mezglus klāj starpenes āda, kurā ir sāpju receptori, tāpēc tie var būt vairāk jūtami un traucējoši.
Hemoroīdu simptomi var būt diskomforta sajūta anālās atveres rajonā, nieze, sāpes un asiņošana vēdera izejas laikā, želejveida gļotaini izdalījumi, svešķermeņa sajūta taisnajā zarnā, sūrstēšana un dedzināšana. Literatūras avoti norāda, ka šī saslimstība kļūst pasaulē arvien izplatītāka. Tā ir gan sieviešu, gan vīriešu saslimšana. Tautas valodā šī saslimstība tiek dēvēta par “šoferu slimību” vai “ofisa slimību”, jo kā slimības statistikas galvenais iemesls tiek minēts mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs, kas ievērojami vājina asins apgādi vēdera lejas daļā un mazajā iegurnī. Tāpat šī saslimstība bieži tiek minēta arī kopā ar paplašinātu vēnu problēmām apakšējās ekstremitātēs. Taču saslimstības iemesli var būt arī pārmērīgas fiziskās aktivitātes, kas palielina intraabdominālo spiedienu, iedzimtības faktors, regulāri aizcietējumi, retāk nesabalansēts uzturs.
Grūtniecības un pēcdzemdību periodā hemoroīdu saslimšana ir ļoti izplatīta dēļ palielinātā spiediena mazajā iegurnī gan grūtniecības laikā, gan vaginālu dzemdību laikā, kad ar spēku tiek izstumts mazulis, kā rezultātā vēnas tiek pakļautas lielam spiedienam. Turklāt hormonu ietekmē asinsvadi paplašinās un dzemdes palielināšanās rada asins plūsmas traucējumus jau pašā grūtniecības laikā.
Hemoroīdi pēc būtības ir signāls, ka iegurņa apasiņotība nefunkcionē pilnvērtīgi. Problēmu var risināt ķirurģiski vai medikamentozi, bet jāsaprot, ka arī dzīvesveidu nenāktos par ļaunu izvērtēt. Iegurnim ir jābūt pilnvērtīgi apasiņotam, ko nekādi neveicina sēdošs darbs, mazkustīgs dzīvesveids un arī sakrustotas kājas lielāko dienas laiku. Tieši tāpēc gan klīniskie pētījumi, gan mana prakse rāda, ka iegurņa terapija bez ķirurģiskas iejaukšanās ar korektu iegurņa pamatnes muskulatūras iesaisti veiksmīgi risina šo problēmu. Iegurņa pamatnes muskulatūras specifiski vingrinājumi ievērojami uzlabo iegurņa apasiņotību, kā rezultātā arī mēnešreizes sievietēm kļūst daudz vieglākas, kas arī ir veselīgas iegurņa apasiņotības būtisks rādītājs.
Mīli savu iegurni un nenosēdi to lielāko savas dzīves daļu :)
Mīlestībā,
Zane
Comments