top of page

Cik ātri pēc dzemdībām var atsākt skriet?

Šis ir visbiežāk uzdotais sieviešu jautājums pēc dzemdībām, ņemot vērā skriešanas strauji augošo popularitāti ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Un sievietes bieži to vēlas atsākt jau gandrīz izejot no dzemdību iestādes, neapzinoties šīs fiziskās aktivitātes sekas.

Skaidrojums būtu jāsāk ar faktu, ka pasaulē joprojām trūkst vienotas vadlīnijas un vienoti klīniskie pētījumi, kas skaidri pierādītu skriešanas ietekmi uz fizisko veselību agrā pēcdzemdību periodā sievietēm kopumā. Tieši pēcdzemdību iegurņa problēmu dēļ (mazā iegurņa orgānu noslīdējumi, urīna nesaturēšana, starpenes plīsumi jeb epiziotomija) šo fizisko aktivitāti bieži skaidro, vadoties pēc katras sievietes individuālā pēcdzemdību veselības stāvokļa. Tāpat būtisks faktors šo vadlīniju noteikšanā ir ķeizara operācijai, ja tāda ir bijusi un rētu individuālai sadzīšanai. Skriešana ir augstas intensitātes sportiskā aktivitāte, kas ietver triecienu elementu un ir saistīta ar intraabdominālā spiediena paaugstināšanos. Šis spiediens ietekmē arī iegurņa pamatni, kas balsta iegurņa orgānus. Par šo spiedienu un iegurni viss ir aprakstīts iegurņa sadaļā. Iedomājies savu iegurni kā trauku, kurā salikti mazā iegurņa orgāni. Un tagad iztēlojies, kā skrienot ar katru soli, šis trauks tiek kustināts, un kā šie orgāni ar nelielu trieciena funkciju “lēkā” līdzi skriešanas soļiem. Un iegurņa pamatnei tas viss ir jābalsta. Pareizāk būtu teikt, - jāturpina balstīt jau pēc 9.mēnešu ilgās grūtniecības balstīšanas un dzemdību traumām. Skriešana palielina iegurņa pamatnes disfunkciju risku daudz vairāk nekā sportiskās aktivitātes bez trieciena elementiem. Tas ir klīniski pierādīts. Pēcdzemdību periodā, kad iegurņa pamatnes muskulatūra ir vāja, tā nespēj pildīt savu funkciju un skriešana var būt papildus pārbaudījums iegurņa pamatnes muskuļiem. Sievietēm ar iegurņa disfunkcijām pēcdzemdību periodā pirms skriešanas atsākšanas noteikti būtu jāsāk ar iegurņa rehabilitoloģiju un tikai tad, kad iegurņa pamatne ir funkcionāla, var runāt par šīs fiziskās aktivitātes atsākšanu. Sievietei pēc grūtniecības un dzemdībām ir nepieciešams laiks, lai vēdera un iegurņa pamatnes muskulatūra un apkārtesošie audi atjaunotos un atgūtu spēku. Svarīgi novērtēt arī dzemdes un vēdera muskulatūras rētaudu dzīšanas procesu un atjaunošanos pēc ķeizargrieziena. Dažādi pētījumi pierāda, ka 6 nedēļas pēc ķeizargrieziena dzemdes rētaudu biezums joprojām ir palielināts, kas nozīmē, ka tradicionāli pieņemtais 6 nedēļu pēcdzemdību periods ir pārāk mazs laiks, lai ķermenis būtu atjaunojies. Šajā lapā esmu vairākkārt pieminējusi, ka sievietes ķermenis 9 mēnešus gatavojas dzemdībām un tikpat ilgs laiks tam ir nepieciešams, lai tas pilnībā atjaunotos. Medicīnā noteiktās 6 nedēļas ir stipri individuāls periods, kuru nekādi nav iespējams pieņemt par kopēju vadlīniju visām pasaulē dzemdējušām sievietēm.


Skriešana pēc dzemdībām

Neatkarīgi no iegurņa funkcionalitātes, dzemdību veida un citiem faktoriem, skriešanu kopumā būtu vēlams atsākt ne ātrāk kā 3-6 mēnešus pēc dzemdībām, līdz tam izvēloties fiziskās aktivitātes, kas nav balstītas uz intraabdominālā spiediena palielināšanos un trieciena elementiem. Skriešanu atsākt 3 mēnešus pēc dzemdībām ieteicams tikai tādā gadījumā, ja sievietei ir pilnvērtīga vēdera priekšējās sienas un iegurņa pamatnes muskulatūras funkcionalitāte. Ja ir kāds no šajā lapā minētajiem iegurņa vai vēdera simptomiem, pirms skriešanas uzsākšanas noteikti ieteicams apmeklēt speciālistu, vai atjaunot ķermeņa funkcionalitāti ar šo pēcdzemdību programmu.

Vēl viens būtisks faktors, izvērtējot skriešanas atsākšanu, ir liekais svars, kas būtiski ietekmē iegurņa pamatnes funkcionalitāti sievietei jebkurā vecumā, neatkarīgi no grūtniecības un dzemdībām. Ja sievietei ir liekā svara problēmas pēcdzemdību periodā, tad tas ir nozīmīgs iemesls neatsākt skriešanu, kas bieži tiek darīts tieši ar mērķi svaru samazināt. Tas attiecas uz ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kas ir > 30. Šādā gadījumā iegurņa pamatnei klāt ir papildus daudz lielāka slodze kā augstāk minētajos gadījumos un svara samazināšanas nolūkiem būtu jāizvēlas zemas intensitātes fiziskās aktivitātes pat tad, ja nav nekādas iegurņa sūdzības.

Saudzē sevi, ļauj savam ķermenim atgūties, neaizmirstot, ka tas Tev ir dāvājis pašu dārgāko!


Mīlestībā,

Zane

Nesenie raksti

Par sievietes intīmo veselību arī šeit:

  • Facebook Basic Square
bottom of page