top of page

Starpenes masāža pirms un pēc dzemdībām

Nevienu rētu ķermenī nedrīkst atstāt bez ievērības un starpenes rētas nav izņēmums. Savā praksē bieži saskaros ar sieviešu sūdzībām par sāpēm vai diskomfortu starpenes rajonā, vai makstī pēc dzemdībām, ko rada rētas no dzemdībās gūtajiem plīsumiem, vai epiziotomijas (slīps iegriezums starpenē, kuru veic, lai izvairītos no smagākiem plīsumiem). Visbiežāk šīs sūdzības saistītas ar sāpēm dzimumakta laikā, mīlējoties kādās noteiktās pozās vai arī velkošu, sāpīgu diskomforta sajūtu.

Lai plīsumu risks dzemdībās būtu ievērojami mazāks, būtiska ir starpenes masāža, kura būtu jāveic regulāri, sākot no 34.-35.grūtniecības nedēļas. Klīniskie pētījumi apstiprina, ka šāda masāža būtiski samazina šo risku. Tā palīdz vieglāk iestiepties ādai un starpenes muskulatūrai, kas savukārt palīdz sievietei sagatavoties spiediena un iestiepuma sajūtai dzemdībās. Taču, ja tas nav darīts un plīsumi vai epiziotomija dzemdībās piedzīvota, ir ļoti būtiski pašai parūpēties jau laicīgi, lai rētas neatstāj ietekmi gan uz saturēšanas funkciju, gan sāpēm, gan sajūtām dzimumakta laikā.

Un sieviete pašas spēkiem var izdarīt ļoti daudz, lai šīs disfunkcijas nepiedzīvotu. Tāpēc šajā rakstā aprakstītā pašmasāža ir būtiska kā pirms dzemdībām, tā arī pēc dzemdībām, kad rētas jau ir pilnībā sadzijušas un ārsts to ir apstiprinājis. Vidēji tās ir 3-6 nedēļas, atkarībā no plīsuma pakāpes.


Plīsumi iedalās vairākās pakāpēs un atkarībā no tās, arī rētas struktūra var būt dažāda:

1. pakāpes plīsumi – plīsusi ir maksts gļotāda un starpenes āda.

2. pakāpes plīsumi – plīsusi ir maksts gļotāda, starpenes āda un starpenes muskulatūra.

3. pakāpes plīsumi - plīsusi ir maksts gļotāda, starpenes āda, starpenes muskulatūra un ārējais anālais sfinkteris (taisnās zarnas slēdzējmuskulis)

4. pakāpes plīsumi - plīsusi ir maksts gļotāda, starpenes āda, starpenes muskulatūra, ārējais un iekšējais anālais sfinkteris.

Starpenes plīsumi

Smagākos plīsumu un disfunkciju gadījumos, iespējams, nepieciešams arī specifisks proktologa izmeklējums, lai pārliecinātos par anālo sfinkteru korektu darbību. Taču visbiežāk pie vidējiem bojājumiem, rētu pašmasāža var būtiski uzlabot rētu un apkārtējo audu mobilitāti, un apasiņotību, kas ietekmē elastību.


Masāžu vari veikt pati vai arī lūgt partnerim uzņemties šo lomu.

  1. Ja ir tāda iespēja, pirms masāžas ieteicams ieiet vannā, jo silts ūdens uzlabo apasiņotību un palīdz mīkstināt apkārtējos audus. Ja tādas iespējas nav, vanna nav obligāta.

  2. Kārtīgi nomazgā rokas un pārliecinies, ka nagu garums ir atbilstošs šādas masāžas veikšanai.

  3. Apgulies relaksēti sev ērtā un intīmā vietā. Poza var būt arī stāvus ar vienu kāju paceltu uz krēsla, vannas malas vai kur citur.

  4. Ieeļļo savas rokas īkšķi ar kādu dabīgo eļļu bez smaržvielām vai dabīgu lubrikantu (uz ūdens bāzes). Var izmantot olīvu, mandeļu vai saulespuķu eļļu. Aptiekās ir nopērkama arī speciāla eļļa starpenes masāžai. Ja masāžu veic partneris, tad ērtāk to veikt ar rādītājpirkstu.

  5. Vizualizē savu starpeni kā pulksteni, kur 12 ir simfīze jeb kaunuma kauls un 6 ir anālā atvere. Šī ir starpenes muskulatūras zona, kurā notiek plīsumi un epiziotomija. Masējamā zona ir no 3-9 (sk. attēlā). Ieeļļoto pirkstu ievieto makstī aptuveni 3-4cm dziļumā anālās atveres virzienā (uz 6).

  6. Sāc ar vieglu starpenes iestiepumu uz ārpusi un pāris sekundes paturi to iestieptu.

  7. Saglabājot nelielu iestiepumu uz ārpusi, lēnām veic masējošas kustības ar pirkstu tajā pašā amplitūdā no 3-9, it kā ar īkšķi zīmētu U burtu.

  8. Katrā punktā nedaudz palielinot iestiepumu, paturi to pāris sekundes.

  9. Ja masāžu veic pēc dzemdībām un kādā punktā sajūti sabiezējumu, vairāk koncentrējies tieši uz to vietu, viegli to pamasējot arī apļveida kustībām.

  10. Masāža jāveic vismaz 2 reizes nedēļā pa 10 minūtēm.

  11. Masāžu nedrīkst veikt, ja ir urīnceļu vai maksts infekcijas, dzimumorgānu herpes.


Starpenes masāža pirms un pēc dzemdībām

Rētu mobilitāti ļoti ietekmē arī iegurņa pamatnes muskulatūras vingrojumi, jo tie spēcīgi ietekmē iegurņa apasiņotību. Tāpēc kompleksa pieeja trauslajā pēcdzemdību periodā ir īpaši būtiska.

Saudzē un mīli savu iegurni!


Mīlestībā,

Zane

Nesenie raksti

Par sievietes intīmo veselību arī šeit:

  • Facebook Basic Square
bottom of page