top of page

Intīmā higiēna


Vai tu zini, ka maksts ir pašattīroša un tai nav nepieciešamas sieviešu pārmērīgās rūpes ne pēc dažādiem aromātiem, ne ziepēm un pat ne pēc dušas maksts iekšpusē? Ja maksts mācētu runāt, tā tiešām lūgtos, lai to nebojā ar ziepēm un ļauj tai saglabāt sevī visu to labo, ko tā slēpj. Šis raksts nav tikai mans subjektīvs viedoklis, bet gan apkopojums no dažādiem klīniskiem pētījumiem, pasaules labāko ārstu viedokļiem un arī higiēnas līdzekļu industrijas mārketinga. Mūsu iegurnis bieži ir milzīga peļņas lāde farmācijai un arī īpašie mazgāšanās līdzekļi vairumā gadījumu nav izņēmums, jo makstij nav nepieciešamas ne parastās, ne kādas īpašas intīmās ziepes, ja sieviete par savu sievišķīgāko vietu rūpējas pareizi. Maksts ir maģiska vieta mūsu ķermenī, kura spēj parūpēties par sevi pati. Šo gan lasi pareizi, - te neiet runa par to, ka nav jāmazgājas, bet par to, kā to sievietei darīt pareizi.

Makstī atrodas vairāk baktēriju, nekā jebkur citur ķermenī, izņemot zarnas! Un šīm baktērijām piemīt noteiktas funkcijas.

„Labās” maksts baktērijas:

  • skaita ziņā pārspēj potenciālās kaitīgās baktērijas, kuras varētu iekļūt makstī;

  • nodrošina pH līmeņa balansu (skābu vidi), līdz ar to uzturot baktērijas vajadzīgajā daudzumā;

  • spēj ražot bakteriocīnus (dabiskas antibiotikas), kas iznīcina citas baktērijas, kuras iekļūst makstī vai samazina to daudzumu;

  • ražo vielu, kas aptur kaitīgo baktēriju pielipšanu pie maksts sieniņām, lai tās nenokļūtu audos.

Baktēriju disbalanss var veicināt infekciju un iekaisumu rašanos.

Pienskābās baktērijas palīdz uzturēt maksts pH veselīgi zemā līmenī (mazāk par pH 4,5). Tieši tāpēc speciālās intīmās ziepes ir ar zemāku pH līmeni (zem pH 4,5) kā parastās ziepes. Bet, diemžēl, tām pasaulē trūkst klīnisku pierādījumu, jo, ja sievietei šis baktēriju disbalanss ir, šādas ziepes vien problēmas neatrisina, kamēr netiek risināts cēlonis. Un bieži cēlonis ir pašas sievietes neizpratne par savu ķermeni un pārmērīga sevis kopšana. Pienskābās baktērijas ne tikai palīdz mazināt nepatīkamu aromātu, infekciju risku un nodrošināt veselīgu maksts mikrofloru, bet tās stiprina arī imūnsistēmu. Normāls pienskābo baktēriju daudzums atkarīgs no hormona estrogēna. Samazināts estrogēna līmenis var būt par iemeslu lielākai uzņēmībai pret infekcijām. Ja pH līmenis palielinās, maksts vide kļūst mazāk skāba. Tādējādi pienskābo baktēriju daudzums vai kvalitāte var samazināties, izraisot citu baktēriju savairošanos. Tā rezultātā var veidoties tādas infekcijas kā vaginīts un kandidoze (piena sēne), kuru simptomi ir nieze, kairinājums un nedabiski izdalījumi

Ziepes nav vienīgais ķīmiskais līdzeklis, kas sagandē maksts mikrofloru. Arī tādas aromātiskas (ķīmiska satura) vielas kā smaržas, intīmie krēmi, vannas putas, prezervatīvi un lubrikanti, īpaši ar visiem siltuma, aukstuma un garšas efektiem, rada šo baktēriju disbalansu. Maksts atvere sastāv no tādiem pašiem audiem, kā urīnizvadkanāls un urīnpūslis, taču pašu maksti iekšpusē veido atšķirīgi audi. Ķīmisku produktu lietošana šajā apvidū var izraisīt arī sāpes un urīnceļu infekciju simptomus. Ar sievietēm nodarbībās runājam par higiēnas līdzekļiem un ķīmiju to sastāvā, bet arī prezervatīvi un lubrikanti, ja vien tie nav dabisko zīmolu produkti, ir viena vienīga ķīmijas “zupa”. Piemēram, dažu lubrikantu sastāvā esošais glikols ir cukura veids, kas var darīt sievieti daudz uzņēmīgāku pret rauga sēnītes infekcijām. Bieži sievietes pat nenojauš, ka piena sēnes aizsākums ir tieši nepareiza intīmā higiēna vai šo ķīmijām pilno produktu lietošana.

Tikpat lielu ļaunumu makstij nodara visi sintētiskie mazgāšanas līdzekļi, kurus izmanto veļas mazgāšanai un bieži arī sintētiskā apakšveļa. Sintētiskās apakšveļas sastāvā ir sintētiski materiāli un krāsvielas, kas ir šī kaitējuma sakne. Lai kā mums patīk pucēties un nēsāt skaistu veļu, sievietēm, kuras ir uzņēmīgākas pret dažādām infekcijām, atsakoties no visiem šiem minētajiem līdzekļiem, bieži vien problēmas var pazust pašas no sevis.

Un vēl būtiska lieta, ar ko tik bieži mēs sievietes grēkojam - makstij nepieciešams gaiss! Pieguļošs apģērbs un biksīšu ieliktnīši ir tie, kas makstij šo gaisu burtiski atņem. Maksts būs tikai pateicīga, ja laiku pa laikam tā spēs brīvi elpot, kaut vai tikai naktī.

Arī berzt maksti nevajag. Dzimumorgāni nav domāti, lai tos berztu kā kartupeli. Tie ir jutīgi kā pirkstu gali, āda ap acīm un lūpām. Tie paredzēti patīkamiem pieskārieniem un baudai, tāpēc pārmērīga berzēšana un tīrīšana palielina jutību negatīvā nozīmē – āda var kļūt hipersensitīva. Tādējādi iespējams noberzt plānu maksts un ārējo dzimumorgānu audu slāni, radot alerģisku reakciju – līdzīgi, kā, piemēram, roka kļūtu sarkana, ja to skrāpētu. Tas var radīt virkni nepatīkamu problēmu, kuras daļai sieviešu izzudīs visai ātri un viņas pat nepamanīs diskomfortu, taču citas var sākt just kairinājumu. Tas izpaužas kā jutīgums pret audumiem, materiāliem un vielām, kuri iepriekš neizraisīja nepatīkamas sajūtas, piemēram, ciešs apģērbs, krāsaina apakšveļa, lubrikanti, prezervatīvi vai veļas pulveris.

Viena no intīmākajām traucējošām lietām sievietēm bieži ir izdalījumi, kuri tiek nesaprasti, meklējot dažādus veidus, kā tos samazināt. Bet izdalījumi nav netīrības pazīme! Tie ir absolūti dabiski un rodas ne tikai no maksts, bet lielā mērā arī no citiem dzimumorgāniem. Uz apakšveļas redzamie izdalījumi ir dziedzeru sekrēta maisījums no ārējiem dzimumorgāniem, dzemdes un olvadiem. Izdalījumu veidi mainās atkarībā no attiecīgā menstruālā cikla perioda un to funkcijas atšķiras. Piemēram, ovulācijas periodā to konsistence ir pavisam citāda, lai spermai būtu vieglāk apaugļot olšūnu. Visi izdalījumu veidi ir dabiski un veselīgi, ja vien tiem nav nepatīkams aromāts vai krāsas maiņa, kas varētu būt simptomi ar maksti nesaistītām saslimšanām. Dzimumorgānu mazgāšana ar īpašām ziepēm nekādā ziņā šīs saslimšanas problēmas neatrisinās, un šādā situācijā noteikti jāmeklē ārsta palīdzība un jāpārskata arī savi intīmās higiēnas paradumi.

Atslēga uz pareizu intīmo higiēnu ir pat vienkāršāka, nekā mēs to vēlētos – mazāk ir vairāk! Pavisam vienkārša intīmā higiēna nodrošina labāku mikrofloru, mazāk nepatīkama aromāta, niezes un diskomforta.

Lai laba veselība tavai makstij!

Zane


Nesenie raksti

Par sievietes intīmo veselību arī šeit:

  • Facebook Basic Square
bottom of page