top of page

Vagīnisms


Vagīnisms pasaulē ir bieža intīma iegurņa problēma sievietēm, kura sievieti var skart jebkurā vecumā. Vagīnisms bieži sievietēm tiek vienkārši skaidrots kā sāpīgs dzimumakts. Šāda definīcija nav īsti precīza, jo sāpes dzimumakta laikā var būt skaidrojamas arī ar citām iegurņa problēmām un vagīnismam ir dažādas stadijas, kas ne vienmēr nozīmē tikai sāpīgu dzimumaktu. Ir jaunas meitenes, kuras makstī nespēj ievietot pat tamponu, un kurām dzimumdzīve vēl nav pat sākusies.

Vagīnisms ir nevēlamas un neapzinātas iegurņa pamatnes muskuļu kontrakcijas (īpaši pubococcygeos muskuļu), kā rezultātā muskulatūra ir sasprindzināta, radot saspringtu maksti. Šie muskuļi spēlē lielu lomu dzimumakta laikā, orgasma laikā, urinācijas laikā un arī dzemdību laikā. Šeit ir ļoti būtiski atzīmēt, ka sieviete pati ar prātu neveicina šādu muskulatūras stāvokli. Tas notiek neapzināti. Tam ir dažādi cēloņi, bet tie vienmēr ir kombinēti emocionālie un fiziskie faktori. Vagīnisms ir ļoti apgrūtinošs gan sievietei, gan viņas partnerim. Par spīti faktam, ka vagīnisms piemeklē daudzas sievietes, lielākā daļa sieviešu jūt lielu apkaunojumu un par to nespēj runāt ne tikai ar partneri, bet arī ar savu ārstu. Šajos attēlos var redzēt, ko nozīmē veselīga intīmā muskulatūra, kas apņem maksti un kā tā tiek neapzināti sasprindzināta, aizverot maksts ieeju pilnībā vai to spēcīgi sašaurinot.

Vagīnisms
Vagīnisms

Šis muskuļu saspringums var izraisīt sievietei sāpes un lielu diskomfortu dažādās situācijās. Sāpes var būt atšķirīgas no mazām sāpēm, dedzinošas vai dzelošas sajūtas, vai pat lielām un nepanesamām sāpēm.

Vagīnisms
Vagīnisms

Vagīnisma simptomi

Vagīnisma simptomus sievietes var sajust dažādi (īpaši, ja ir dzimumattiecības) un tam ir vairāki veidi un pakāpes:

  • Dažām sievietēm nav iespējams makstī ievietot pilnīgi neko;

  • Dažām sievietēm ir iespējams ievietot tamponus un veikt pilnīgu ginekoloģisko izmeklēšanu, bet vīrieša dzimumlocekli ievadīt nav iespējams;

  • Citām ir iespējams daļēji ievadīt dzimumlocekli, bet process ir ļoti sāpīgs;

  • Daļai sieviešu ir iespējams pilnīgi ievadīt dzimumlocekli, bet maksts stingrība un diskomforts pārtrauc progresiju no uzbudinājuma līdz orgasmam, tā vietā radot sāpes;

  • Daļai sieviešu pēc veiksmīgas gadiem ilgas seksuālās pieredzes pieaug diskomforts un sāpes, kas pārtrauc seksuālo dzīvi.

Vagīnisma piemēri

Kreisajā attēlā var redzēt šīs muskuļu kontrakcijas dzimumakta laikā, – tiklīdz vīrietis mēģina ievadīt dzimumlocekli, sievietes intīmā muskulatūra rada spazmu un veidojas vagināls ciešums, kas ir kā siena maksts ieejā. Dzimumlocekļa ievadīšana makstī kļūst sāpīga un pilnīgi neiespējama. Pie šī vagīnisma veida penetrācija ir neiespējama.

Labajā attēlā penetrācija var būt iespējama, bet sievietei ir periodi ar maksts sašurināšanos (ciešumu), kas izsauc dedzināšanu, diskomfortu vai sāpes. Šīs sāpes nereti var pāriet arī uz augšstilbu muskuļiem un vēderu.

Vagīnisms
Vagīnisms

Kāpēc tā notiek?

Vagīnisma pamatā ir organisma aizsardzība pret sāpēm. Tiklīdz rodas sāpju priekšnojauta, ķermenis reaģē ar aizsargājošu reakciju, spazmējot iegurņa pamatnes muskulatūru. Un ar katru jaunu mēģinājumu muskuļi pretojas un spazmē arvien vairāk. Ķermenis piedzīvo pieaugošas sāpes un reaģē arvien spēcīgāk, radot nosacītu apburto sāpju loku. Tēlaini runājot, varētu teikt, ka muskuļiem ir atmiņa un tie, piedzīvojuši ko nepatīkamu gan emocionāli, gan fiziski, saspringtā stāvoklī sevi sargā no atkārtotām sāpēm. Tas ir līdzīgi, kā mēs neapzināti pamirkšķinam un samiedzam acis, kad tās atkārtoti redz kaut ko, kas kādreiz ir bijis nepatīkams vai ķermenis bailēs saraujas, kad mums draud sajūtas, kas kādreiz ir bijušas sāpīgas vai nepatīkamas. Un tieši tas pats notiek sievietes makstī. Prāts un ķermenis it kā sadodas rokās, lai sevi atkārtoti pasargātu. Tāpēc vagīnismā vainot tikai ķermeni vien nevar un arī iegurni atraut no pārējā ķermeņa, meklējot vainu tikai iegurnī, nav pareizi. Vagīnisms ir fizisks + emocionāls muskuļu saspringts stāvoklis! Un šāds muskuļu stāvoklis sievietei var būt visos dzīves posmos. Vagīnisms var sākties arī pilnīgi veselai sievietei, kura šādus simptomus nekad nav piedzīvojusi un ir baudījusi pilnvērtīgu seksuālo dzīvi, jo šie vagīnisma izraisošie faktori var būt gana daudz un dažādi:

Emocionālie faktori:

  • Bailes no grūtniecības;

  • Bailes no seksuālām attiecībām;

  • Bailes no sāpēm;

  • Vainas apziņa par savu seksuālo rīcību;

  • Sāpīga seksuālā pieredze;

  • Piedzīvota seksuālā vardarbība;

  • Negatīva seksuālā pieredze un attīstība bērnībā, kas visbiežāk saistīta ar audzināšanas uzskatiem ģimenē;

  • Sava ķermeņa nepieņemšana un noliegšana;

  • Partnera jautājumi, - neuzticība, bailes, vilšanās u.c.

  • Citi emocionāli faktori, kas ietekmē sievietes seksualitāti un pašvērtējumu.

Pie emocionālajiem faktoriem gribu uzsvērt, ka vagīnisms var būt arī sievietei ar pilnīgi “perfektu” pagātni, kurai atrast emocionālo skaidrojumu vagīnismam var būt arī ilgstošs terapeitisks process.

Fiziskie faktori:

  • Dzemdību sāpīga pieredze;

  • Menopauze;

  • Dažādas slimības un infekciju saslimšanas, piemēram, STS, uroloģiskas saslimšanas, iegurņa saslimšanas, vēzis u.c.

  • Iegurņa ķirurģija;

  • Maksts sausums;

  • Hormonālas izmaiņas;

  • Zāļu blakusefekti.

Vagīnismu iedala vairākās grupās:

Primārais vagīnisms – sievietei nekad nav bijis dzimumakts bez sāpēm, dēļ apgrūtinātas penetrācijas. Tas rodas jau pie pirmās reizes, kad sieviete vēlas dzimumattiecības. Partneris nespēj ievadīt dzimumlocekli makstī, jo maksts ieeja ir pilnībā slēgta, ievade var būt ļoti sāpīga vai neiespējama. Primārais vaginisms ir biežākais iemesls laulībām bez dzimumdzīves. Dažām sievietēm ar primāro vaginismu var būt arī pieredzēta neveiksme ar tampona ievadīšanu var ginekoloģisko izmeklēšanu. Spazmas var aiziet arī citās ķermeņa muskuļu grupās un sievietei var rasties arī elpošanas traucējumi. Un sāpes pazūd uzreiz kā beidzas mēģinājumi iekļūt makstī.

Sekundārais vagīnisms – vagīnisms tiek piedzīvots dzīves laikā. Sievietei ir dzīve un seksuālā pieredze bez sarežģījumiem līdz izveidojas vagīnisms. Sekundārais vagīnisms var sākties ikvienai sievietei, ikvienā vecumā. Provocējošie faktori var būt visi iepriekš uzskaitītie. Tam izteikts iemesls visbiežāk ir kāds pārdzīvojums, kas saistīts ar iegurni. Dažas sievietes vagīnismu iepazīst menopauzes laikā, kad mainās hormonālais līmenis un maksts kļūst sausāka.

Situācijas vagīnisms – vagīnisms tiek piedzīvots kādā konkrētā situācijā. Piemēram, sieviete var baudīt dzimumattiecības bez sarežgījumiem, bet nevar makstī ievietot tamponu.

Vispārējais vagīnisms – sāpes rodas visos gadījumos bez konkrētiem apstākļiem, piemēram, gan dzimumaktā, gan tampona ievadīšanas laikā, gan ārsta apmeklējuma laikā.

Vagīnisma ārstēšana

Vagīnisma ārstēšana visbiežāk ir komplekss fizisks un emocionāls pasākums, lai veiksmīgi dotu ķermenim un prātam iespēju noticēt, ka šis muskuļu atbildes reakcijas cikls ir lieks:

1. Iegurņa atslābināšanas un trenēšanas vingrojumi.

Tā ir pareizas elpas izpratne, pielietošana un pareizi iegurņa un ķermeņa atslābināšanas vingrojumi. Šajā procesā ieteicama arī dilatatoru izmantošana, kas palīdz maksts muskulatūrai pakāpeniski atslābināties un paplašināt maksts ieeju. Dilatatori vagīnisma ārstēšanai parasti ir komplektos, sākot no mazākā līdz lielākam, ko attiecīgi izmanto secīgi, lēnām mazinot vagīnisma simptomus.

2. Seksuālā un izglītojošā terapija

Lai izprastu vagīnismu ķermenī, ir nepieciešama izpratne par iegurni kopumā, iegurņa pamatnes muskuļiem, to nozīmi, darbību un pielietojamām terapeitiskām tehnikām.

3. Emocionālā terapija

Tā kā vagīnismam ir cieša saikne ar emocijām, tad nereti sievietei ir jāatrod arī vagīnisma rašanās emocionālais cēlonis, ko var palīdzēt izdarīt labs psihoterapeits.


Savā praksē esmu palīdzejusi daudzām sievietēm risināt šo problēmu. Kādai terapija ir bijusi tikai ar fizisku vingrinājumu palīdzību, citai ir bijusi nepieciešama kompleksa terapija. Bet vienmēr tā ir risināma. Galvenais ir nesadzīvot ar to, bet risinājumu tiešām meklēt un griezties pie zinoša speciālista.

Šis video ir kādas sievietes personisks stāsts par cīņu ar vagīnismu. Šī video autore Shelby Hadden ir piešķīrusi mums tiesības izmantot šo video sieviešu izglītošanas mērķiem un speciāli priekš Sajuti.lv radījusi to ar latviešu subtitriem. Subtitri jāizvēlas video labajā stūrī pie uzstādījumiem.


Nesenie raksti

Par sievietes intīmo veselību arī šeit:

  • Facebook Basic Square
bottom of page