top of page

Sāpes dzimumakta laikā - dispareūnija

    

Sāpes dzimumakta laikā medicīnisku vai psiholoģisku faktoru dēļ sauc par dispareūniju. Dispareūnija nav sāpes, ko rada maksts sausums neuzbudinātības dēļ vai pārāk agresīva dzimumakta dēļ. Tās ir sāpes, ko sieviete piedzīvo regulāri ilgākā laika posmā dzimumattiecībās, kas balstītas uz savstarpēju cieņu un mīlestību, un pēc abpusējas vēlmes baudot tuvību.

Sāpes dzimumakta laikā - dispareūnija

Dispareūnijas sāpes iedalās:

·      Virspusējas – sāpes ir vairāk maksts sākumā pie ieejas;

·      Dziļas – sāpes ir maksts iekšpusē, var būt visā maksts garumā.

Dzimumakta sāpēm iemesli var būt daudz. Bez dažādām psiholoģiskām traumām, traumatiskas seksuālas pieredzes ir dažādas saslimšanas, kas rada sāpes mīlējoties. Šeit apkopošu biežākās no tām, paskaidrojot arī katras saslimšanas sāpju un ārstēšanas veidu:

 

Vulvas un maksts saslimšanas

  1. Vagīnisms – gribai nepakļautas iegurņa pamatnes muskulatūras spazmas, kas rada diskomfortu un sāpes. Vagīnismam ir vairākas saslimšanas pakāpes. Smagākos gadījumos sieviete nespēj makstī ievietot neko, arī tamponu. Bieži saistīts ar psihoemocionāliem faktoriem.

    Sāpju veids – virspusējas.

    Ārstēšana – fizioterapija, psihoterapija, botulīna toksīna injekcijas iegurņa pamatnes muskuļos. Ar fiziotarepijas palīdzību, pielietojot dažādas palīgierīces, piemēram, speciālus diletatorus, iespējams panākt ļoti ievērojamus rezultātus. Taču smagākos gadījumos nepieciešama multidisciplināra pieeja risinot arī psiholoģiskos aspektus. Botulīna toksīna injekcijām efekta ilgums ir identisks, kāds tas ir izmantojot šīs injekcijas skaistumkopšanā – vidēji 6 mēneši.

 

  1. Vulvodīnija – hroniskas vulvas (sievietes ārējie dzimumorgāni) sāpes vulvas rajonā bez nosakāma iemesla un vismaz 3 mēnešus.

    Sāpju veids – gan virspusējas, gan dziļas.

    Ārstēšana – medikamentoza, ķirurģiska, fizikālā terapija, fizioterapija. Ārstēšanu nosaka ārsts, nosakot iemeslu saslimšanai.

 

  1. Maksts atrofija – maksts tonusa izmaiņas, kas saistītas ar hormonālām pārmaiņām. Visbiežāk skar sievietes menopauzes vecumā, kad strauji krīt estrogēna līmenis.

    Sāpju veids – gan virspusējas, gan dziļas.

    Ārstēšana – medikamentoza, fizioterapija, estētiskā ginekoloģija (dažādas procedūras, injekcijas). Ārstēšanu nosaka ārsts, izvērtējot hormonālo stāvokli. Visbiežāk pamatā ir hormonu terapija (noteicošais ir estrogēns). Papildus ar pareizu fizioterapiju iespējams ievērojami uzlabot iegurņa pamatnes muskulatūras tonusu, iegurņa apasiņotību, novērst tālākas atrofijas sekas.

 

  1. Maksts sausums - maksts sausums var būt saistīts ar sievietes gadu gājumu, tuvojoties menopauzes vecumam un tas nenozīmē, ka jau ir sākusies maksts atrofija, lai gan ignorējot ķermeņa prasības pielāgoties pārmaiņām, maksts atrofija var sākties ātri. Taču ir periodi un situācijas, kas nav saistīts ar sievietes gadiem, taču var radīt maksts sausumu. Maksts sausumu sievietes var piedzīvot arī dažādos pēcoperāciju periodos, ķīmijterapijas rezultātā, pie cukura diabēta, pēcdzemdību periodā vai pie hormonālām izmaiņām, lietojot kontracepciju.

    Sāpju veids: gan virspusējas, gan dziļas.

    Ārstēšana: medikamentoza, fizioterapija, lubrikants. Šādos gadījumos lubrikantam ir jābūt tuvākajam sabiedrotajam tuvības brīžos, kamēr nav novērsta blakus saslimšana vai nemazinās simtomi.

 

  1. Vaginīts – maksts gļotādas iekaisums. Bez sāpēm dzimumakta laikā šī saslimšana liks sevi manīt ar niezi, dedzinošu sajūtu vai kairinājumu, arī pastiprinātiem izdalījumiem no maksts. Biežākie iemesli ir infekcija, disbakterioze vai hormonālas izmaiņas.

    Sāpju veids: gan virspusējas, gan dziļas.

    Ārstēšana: medikamentoza. Ārstēšanu nosaka ārsts, nosakot saslimšanas izraisītājus.

 

Urīnpūšļa saslimšanas 

  1. Intersticāls cistīts - hronisks urīnpūšļa stāvoklis, kam raksturīgas mazā iegurņa sāpes un iekaisums urīnpūslī, bieža urinēšana, niktūrija. Sāpes ir arī ārējas urīnpūšļa rajonā un tās nav tikai dzimumakta laikā.

    Sāpju veids: dziļas.

    Ārstēšana: medikamentoza. Grūti diagnosticējams un ārstējams. Pēc jaunāko pētījumu datiem, bieži diētas modificēšana ir terapijas sastāvdaļa.

 

Dzemdes un olnīcu stāvoklis, saslimšanas 

  1. Dzemdes retroversija – anatomisks dzemdes stāvoklis, kad dzemde atrodas retroverti  (uz aizmuguri). Vairumam sieviešu dzemde atrodas vērsti uz priekšu, vēdera priekšējās sienas virzienā. Taču mēdz būt gadījumi, kad dzemdes stāvoklis ir vērsts uz mugurpusi. Tas nav patoloģisks dzemdes stāvoklis, bet anatomiska īpatnība. Un ir seksa pozas, kurā šāds dzemdes novietojums var radīt sāpes.

    Sāpju veids: dziļas. Reizēm arī menstruāciju sāpes šīs sievietes jūt vairāk jostas daļā mugurpusē.

    Ārstēšana: dzemdes stāvokli iespējams noteikt ultrasonogrāfijā. Šādos gadījumos ir jāiepazīst savs ķermenis un jāizvairās no seksa pozām, kas rada sāpes.

 

  1. Palielinātas olnīcas – palielināts olnīcu izmērs dažādu saslimšanu dēļ, piemēram, cistu vai audzēja dēļ. Līdzīgi kā pie dzemdes anatomiska novietojuma, arī olnīcu izmēru izmaiņas var radīt sāpes noteiktās seksa pozās.

    Sāpju veids: dziļas.

    Ārstēšana: ārstēšanu nosaka ārsts, izejot no saslimšanas, kas radījusi olnīcu izmēru izmaiņas. Ārstēšanās periodā jāizvairās no seksa pozām, kas rada sāpes.

 

  1. Endometrioze – hroniska saslimšana, kad dzemdes iekšējam slānim (endometrijam) līdzīgi audi attīstās tiem neatbilstošā vietā, radot hronisku iekaisumu. Šī saslimšana bieži rada iegurņa pamatnes muskulatūras tonusa izmaiņas un hipertonusa rezultātā sāpju lokalizācija var būt daudz plašāka.

    Sāpju veids: dziļas.

    Ārstēšana: medikamentoza, ķirurģiska, fizioterapija. Atkarībā no saslimšanas smaguma pakāpes, ārstēšanas un  skartajiem orgāniem, ir jāpiemēro seksa pozas, kas nerada sāpes.

 

Mazā iegurņa orgānu noslīdējumi

  1. Dzemdes, urīnpūšļa, taisnās zarnas noslīdējums – katrs no mazā iegurņa orgāniem var noslīdēt. Visbiežāk tas notiek iegurņa pamatnes muskulatūras tonusa izmaiņu dēļ, jo šī muskulatūra darbojas kā orgānu balsts. Maksts priekšpusē atrodas urīnpūslis, augšpusē atrodas dzemde un aizmugurē atrodas taisnā zarna. Pie noslīdējumiem, atkarībā no noslīdējuma veida un pakāpes, var tikt skarta maksts.

    Sāpju veids: dziļas.

    Ārstēšana: fizioterapija, ķirurģiska. Fizioterapija ir jebkura noslīdējuma pamata ārstēšana, lai stiprinātu iegurņa pamatnes muskulatūru.


Saudzē un mīli savu iegurni! Sāpju gadījumā meklē zinošu speciālistu, kas palīdzēs rast risinājumu.

Mīlestībā,

Zane

Comments


Commenting has been turned off.
Nesenie raksti

Par sievietes intīmo veselību arī šeit:

  • Facebook Basic Square
bottom of page